

PROJEKT „WYKORZYSTANIE KWASU AZOTOWEGO (III) W CELU POPRAWY JAKOŚCI ŚCIEKÓW OCZYSZCZONYCH I BILANSU ENERGETYCZNEGO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW”
W ramach polityki gospodarczej Unii Europejskiej, MPWiK wraz z Politechniką Wrocławską opracowało projekt badawczo-rozwojowy, który będzie krokiem w kierunku wdrożenia technologii wspomagających procesy biologiczne na oczyszczalni ścieków. Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Jednym z problemów eksploatacyjnych oczyszczalni ścieków jest kożuch pojawiający się na powierzchni reaktorów biologicznych. Jest on spowodowany przez bakterie nitkowate występujące w osadzie czynnym. Problem kożucha jest obecny na większości oczyszczalni biologicznych z osadem czynnym. Również poprawa efektywności oczyszczania lub bilansu energetycznego stanowi ważny krok dla rozwoju tych przedsiębiorstw. Sukces Projektu pozwoli na osiągnięcie tych założeń przy wykorzystaniu taniego, bezpiecznego w użyciu i łatwego w pozyskiwaniu czynnika jakim jest kwas azotowy (III). Wyniki Projektu zostaną wdrożone we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków.
W ramach niniejszego projektu istotne jest także zdobycie doświadczeń praktycznych podczas eksploatacji instalacji laboratoryjnych oraz pilotowej, przygotowanie wytycznych do projektowania technologii na innych obiektach, na których problem powstającego kożucha również występuje.
Wartość projektu: 2 883 750,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 2 282 500,00 PLN