
Woda to jedno z najważniejszych bogactw naturalnych na Ziemi. Dlatego też MPWiK dokłada wszelkich starań, aby dostarczana mieszkańcom woda była najwyższej jakości. Odpowiednia jakość wody jest gwarantowana dzięki skutecznej, regularnie modernizowanej, wieloetapowej technologii uzdatniania i częstym prowadzonym badaniom laboratoryjnym. Kontrola jakości wody zaczyna się już od momentu ujmowania surowca – na rzece Nysa Kłodzka oraz Oława a następnie jest kontynuowana we wszystkich obiektach służących do jej ujmowania, uzdatniania i przesyłania.
Produkowana przez MPWiK woda odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Zawiera cenne składniki takie jak wapń, magnez i sód. Każdy kto ma pewność, że instalacja w budynku jest w dobrym stanie – może tę wodę pić bezpośrednio z kranu. W razie jakichkolwiek wątpliwości wystarczy zlecić badanie w specjalistycznym laboratorium.
Ujęcia, obiekty i tereny wodonośne MPWiK znajdują się pod szczególną ochroną sanitarną. Na ich terenie mogą przebywać jedynie osoby upoważnione. To konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo jej produkcji i dostaw do mieszkańców. Każdy etap produkcji wody jest bowiem rygorystycznie kontrolowany. Czuwa nad tym Laboratorium Jakości Wody MPWiK. Jego pracownicy w trakcie uzdatniania wody kontrolują aż 10 różnych procesów. W ciągu roku laboratorium MPWiK bada ponad 10 000 prób wody i wykonuje blisko 100 000 analiz. A przecież to nie jedyne kontrole. Woda badana jest także w sieciach miejskich i bezpośrednio u klientów. To, że gotowy produkt dostarczany mieszkańcom jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, potwierdzają także kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego.